Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2025r.
Branża dietetyczna dynamicznie się rozwija, a oczekiwania klientów oraz realia pracy zmieniają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Coraz więcej dietetyków dostrzega, że skuteczna praca to dziś coś więcej niż tylko tworzenie gotowych planów żywieniowych. Kluczowe staje się podejście skupione wokół klienta – edukowanie, wspieranie w budowaniu nawyków i uczenie samodzielności. Dietetycy coraz częściej chcą pracować w sposób, który daje realną wartość i satysfakcję – zarówno im, jak i ich klientom.
W tym wszystkim coraz większą rolę odgrywają nowoczesne narzędzia – oparte na automatyzacji i sztucznej inteligencji – które pozwalają działać szybciej, mądrzej i skuteczniej. Jednocześnie rośnie znaczenie kompetencji miękkich, takich jak budowanie relacji, wspieranie zmiany czy uważna komunikacja.
Dlatego wybór odpowiedniego programu to dziś również wybór podejścia do pracy – i kierunku, w którym specjalista chce rozwijać siebie i swój biznes.
Poniższe zestawienie pomoże Ci zrozumieć, który program – alloweat czy Avodiet – lepiej odpowiada na zmieniające się realia branży i Twoje potrzeby.
Poprzednie porównania możesz przeczytać tutaj:
Co sprawia, że program dietetyczny naprawdę wspiera Twoją pracę?
1. Stopień rozbudowania baz systemowych (produktów i przepisów)
🟪 W bazie alloweat znajdziesz ponad 13 000 produktów pochodzących z bazy amerykańskiej, brytyjskiej i australijskiej oraz ponad 7000 przepisów.
Dodatkowo masz do dyspozycji 690 tematycznych kolekcji przepisów (zbiorów przepisów pogrupowanych pod względem kaloryczności i cech wspólnych np. kolekcja 20 śniadań wegetariańskich zbilansowanych na 500 kcal), których wykorzystanie znacznie skraca czas pracy nad dietą.
Każdy przepis w bazie został przedstawiony na zdjęciu, a ponad 100 filtrów ułatwia znalezienie potraw najlepiej dopasowanych do stanu zdrowia czy preferencji smakowych klienta. Dzięki temu możesz szybciej i precyzyjniej dostosować jadłospis do indywidualnych potrzeb klienta.

🟩 W Avodiet znajdziesz bazę 1789 produktów, które zostały zaciągnięte z polskiej bazy IŻŻ oraz bazy amerykańskiej i brytyjskiej. Program oferuje również bazę 1172 przepisów, które stanowią punkt wyjścia dla układania jadłospisów. Bazę tę możesz filtrować m.in. po trudności przygotowania czy rodzaju posiłków, jednak kryteria jej przeszukiwania są ograniczone.

Jaka jest różnica?
Oba systemy oferują podstawowe narzędzia potrzebne do pracy dietetyka – ale alloweat idzie o krok dalej, myśląc o automatyzacji codziennej pracy specjalisty. Program zapewnia środowisko pracy, które gwarantuje oszczędność czasu, dostarczając najbardziej rozbudowane na rynku bazy systemowe, zaawansowany system filtrowania czy funkcjonalność kolekcji przepisów.
2. Automatyzacja układania diet i elastyczność pracy
🟪 Alloweat wprowadza szereg inteligentnych rozwiązań, które nie tylko przyspieszają pracę dietetyka, ale całkowicie zmieniają jej charakter.
Alloweat to strzał w 10- tkę! Oszczędzam czas, energię i dbam o moje zdrowie psychiczne! Czemu? Nie frustruję się już przy układaniu jadłospisów, nie odkładam tego na później, bo tworzenie ich w alloweat to czysta przyjemność! Polecam każdemu dietetykowi tą inwestycje, bo to ogromny rozwój dla firmy.
– Paulina Pilarska | dietetyk kliniczny
Dzięki funkcjonalności autogenerowania diety, system proponuje potrawy zgodne z założeniami, które ustawisz (np. sposób przygotowania posiłku, wartości odżywcze czy specjalistyczna dieta stosowana przez klienta), co pozwala błyskawicznie stworzyć bazę do dalszej personalizacji.


Zaawansowany algorytm pomoże Ci zbilansować jadłospis, uwzględniając nałożone na niego kryteria, istotne z perspektywy pracy z danym klientem (np. podaż konkretnych makro- czy mikroelementów w skali dnia).

Dodatkowo alloweat umożliwia pracę bez konieczności tworzenia klasycznego jadłospisu – możesz udostępnić klientowi do aplikacji jedynie cele energetyczne i proporcje makroskładników oraz przyznać mu dostęp do bazy > 7000 przepisów lub skorzystać z funkcji globalnego udostępniania i jednym kliknięciem wysłać mu kulinarne inspiracje z poziomu baz systemowych – bez potrzeby tworzenia indywidualnej diety. To rozwiązanie, które pozwala każdemu dietetykowi pracować efektywniej i jest szczególnie cenione przez tych specjalistów, dla których liczy się danie klientom większej swobody w działaniu (np. psychodietetyków).

🟩 W Avodiet układanie diet wymaga każdorazowego zaangażowania specjalisty i bazuje na wykonywaniu czynności, jak wyszukiwanie potraw w bazie przepisów, a następnie tworzeniu z nich jadłospisu w widoku tygodniowego plannera. Żeby usprawnić ten proces, możesz skorzystać z takich funkcji, jak możliwość kopiowania posiłków lub całych dni w jadłospisie czy globalna wymiana produktów.

Jaka jest różnica?
Chociaż oba programy wspierają dietetyków w tworzeniu jadłospisów, alloweat oferuje podejście znacznie bardziej kompleksowe, nowoczesne i elastyczne. To nie tylko narzędzie do układania jadłospisów, ale program do budowania rozwiązań dostosowanych nie tylko do potrzeb klienta, ale także do stylu pracy specjalisty.
W przeciwieństwie do klasycznego podejścia, jakie reprezentuje Avodiet, alloweat wynosi tworzenie jadłospisu na nowy poziom dzięki inteligentnym automatyzacjom, algorytmowi bilansującemu jadłospis za dietetyka i możliwości pracy bez diety. To narzędzie, które nie tylko usprawnia pracę, ale też realnie zmienia sposób, w jaki pracujemy z klientem.
3. Interaktywna aplikacja mobilna dla klienta
🟪 Aplikacja alloweat znacząco rozwija doświadczenie użytkownika. Klient ma dostęp nie tylko do jadłospisów (którymi może dowolnie zarządzać – wymieniać / usuwać / edytować / dodawać posiłki), ale także do szeregu funkcji wspierających jego samodzielność i zaangażowanie we współpracę.

Aplikacja pozwala na inteligentne filtrowanie przepisów (wyświetlanie klientowi tylko tych zgodnych z założeniami od dietetyka), podpowiada wymienniki produktów, a także umożliwia odnotowywanie dolegliwości i samopoczucia po posiłkach.


Ponadto pozwala na generowanie list zakupowych, monitorowanie nawodnienia oraz dzielenie się z dietetykiem obszerniejszymi wnioskami po całym dniu. W aplikacji klient ma też możliwość analizowania postępu sylwetkowego (wprowadzając pomiary ciała i/lub dodając zdjęcia sylwetki).


W zakładce „Odkrywaj” użytkownik co tydzień znajdzie nowe kulinarne inspiracje dostosowane do założeń współpracy oraz może wypełnić quiz, który ułatwi mu wykorzystanie posiadanych już produktów.
W razie potrzeby klient może skontaktować się ze swoim dietetykiem na chacie, wysyłając mu nie tylko wiadomości tekstowe, ale też głosowe, co znacznie przyspiesza przepływ informacji.


Co więcej, aplikacja pozwala prowadzić klientów w różnych modelach – od klasycznych jadłospisów, przez udostępnianie przepisów, z których klienci samodzielnie układają swoje codziennie menu, aż po całkowicie elastyczne podejście bez narzuconych posiłków i założeń energetycznych.
Dzięki programowi klient ma elastyczność, na której zawsze mi zależało, przy jednoczesnej pełnej kontroli procesu z mojej strony. Co więcej wszystko odbywa się wewnątrz aplikacji, która jest intuicyjna w obsłudze i stanowi świetne narzędzie edukacyjne w rozwoju klienta. Z niecierpliwością czekam na dalszy rozwój programu i aplikacji, która całkowicie zmieni dotychczasowy sposób pracy dietetyków.
– Mateusz Gawełczyk | dietetyk sportowy
Możesz skonfigurować aplikację zarówno globalnie, jak i indywidualnie dla każdego klienta. Konfiguracji podlegają nastepujące funkcje / moduły:
- wyświetlanie kaloryczności i makroskładników (całościowo i na posiłki)
- wyświetlanie witamin i mikroelementów
- możliwość określenia kluczowych wartości monitorowanych przez klienta
- przyznanie dostępu do wybranych modułów: chat, nawodnienie, pomiary, ocena dolegliwości i samopoczucia po posiłkach
- moduł nawodnienia (cel dzienny nawodnienia, napój bazowy np. woda)
- moduł pomiarów (predefiniowane pomiary do wykonania przez klienta np. masa ciała, obwody, poziom tkanki tłuszczowej, możliwość dodania zdjęć sylwetki)
- rodzaj wymienników wyświetlanych w aplikacji (tradycyjne lub specjalistyczne np. bezglutenowe)
- udostępnienie systemowej bazy 7000+ przepisów i / lub bazy dietetyka
- możliwość filtrowania udostępnionych baz według przyjętych kryteriów
- dostęp do modułów z podpowiedziami przepisów w ramach zakładki “Odkrywaj”
- możliwość korzystania z Quizu, który pomaga klientom wykorzystać posiadane produkty
- określenie czasu współpracy i dostępu klienta do aplikacji.

🟩 Z kolei w Avodiet możesz udostępniać swoim klientom aplikację mobilną, która pozwala na przeglądanie jadłospisu, dokonywanie wymiany i edycji przepisów, oznaczanie ich jako zjedzonych, dodawanie własnych przepisów oraz zostawiania komentarzy. Użytkownik ma też możliwość wygenerowania listy zakupów i kontaktu z dietetykiem poprzez czat. Dodatkowo może przeglądać materiały edukacyjne w formie plików lub video oraz wprowadzać własne pomiary i zdjęcia sylwetki.


Na platformie skonfigurujesz domyślne ustawienia aplikacji. Możesz je też dostosować indywidualnie w razie potrzeby.
Jaka jest różnica?
Obie aplikacje wspierają klientów w realizacji celów dietetycznych, jednak alloweat oferuje zupełnie inny poziom doświadczenia dla klientów dietetyka.
Aplikacja alloweat została zaprojektowana nie tylko jako narzędzie do przekazania jadłospisu, ale jako aktywna przestrzeń do współpracy, edukacji i budowania zaangażowania. Klient nie jest biernym odbiorcą, a uczestnikiem procesu – z dostępem do inteligentnych narzędzi, które wspierają jego samodzielność i budowanie świadomości żywieniowej. To sprawia, że korzystanie z aplikacji staje się częścią zmiany stylu życia, a nie tylko wykonywaniem zaleceń.
Dla dietetyka aplikacja stanowi odciążenie w codziennej pracy. Dzięki temu, że aplikacja prowadzi użytkownika krok po kroku, specjalista nie musi być dostępny na każde pytanie czy wątpliwość. Praca staje się bardziej efektywna, a kontakt z klientem – bardziej merytoryczny i skoncentrowany na realnym wsparciu.
Alloweat oferuje nowoczesne podejście do współpracy – takie, które pozwala elastycznie reagować na jego potrzeby, niezależnie od stylu życia czy motywacji. To nie tylko aplikacja – to doświadczenie zaprojektowane z myślą o skuteczności procesu i komforcie obu stron.
4. Monitoring postępów klienta w czasie rzeczywistym
🟪 Alloweat oferuje dostęp do szczegółowego modułu „Monitoringu”, który agreguje dane z aplikacji klienta w czasie rzeczywistym. Możesz przeglądać w nim informacje dotyczące:
- aktywności klienta w aplikacji (ostatnie logowanie, liczba dni z uzupełnionym dziennikiem)
- spożywanych posiłków (zarówno tych z jadłospisu, jak i dodanych samodzielnie)
- dolegliwości i samopoczucia po posiłkach
- oraz poziomu nawodnienia.


Wszystkie informacje są przedstawione w formie czytelnych wykresów i porównywane z ustalonymi normami. Szczególną wartość stanowi możliwość śledzenia mikroelementów i witamin w diecie klienta oraz ich odniesienie do rekomendowanych wartości.


Możesz także przeglądać komentarze klienta do posiłków, jego wnioski z całego dnia oraz śledzić progres sylwetkowy dzięki historii pomiarów i galerii zdjęć.

Program umożliwia analizę wszystkich danych w różnych perspektywach czasowych – dziennej, tygodniowej i miesięcznej.
Dzięki modułowi monitoringu jestem w stanie w perspektywie czasu oceniać długofalowe postępy w budowaniu właściwych nawyków żywieniowych.
– Marcin Osowski | dietetyk sportowy, wykładowca akademicki
🟩 Avodiet oferuje moduł “Dzienniczka żywieniowego”, który umożliwia śledzenie posiłków spożywanych przez klienta oraz ocenę ich zgodności z jadłospisem. Masz w nim dostęp do historii pomiarów (np. wagi, obwodów) oraz przesyłanych zdjęć sylwetki. Te dane pozwolą Ci na podstawową ocenę zaangażowania i progresu klienta, jednak analiza koncentruje się głównie na aspektach ilościowych związanych ze spożyciem posiłków i zmianami sylwetki.

Jaka jest różnica?
Choć oba programy umożliwiają analizę tego, jak klient realizuje założenia dietetyczne, alloweat oferuje zupełnie inny poziom spojrzenia na cały proces – bardziej kompleksowy, praktyczny i lepiej wspierający indywidualne podejście.
W Avodiet specjalista posiada wgląd głównie w to, co klient zjadł i jak zmodyfikował jadłospis. Tymczasem w alloweat dietetyk zyskuje dostęp do pełnego kontekstu dnia – nie tylko co klient je, ale jak się czuje, co go boli, czy pije odpowiednią ilość wody, kiedy ostatnio korzystał z aplikacji, czy realizuje cele sylwetkowe. To wszystko zebrane w jednym miejscu, z możliwością analizy danych w różnych przedziałach czasowych.
Alloweat to nie tylko śledzenie realizacji jadłospisu – to narzędzie, które pomaga całościowo zrozumieć sytuację klienta – jego nawyki, zachowania, reakcje organizmu, zachowania. Dla dietetyka oznacza to łatwiejsze planowanie kolejnych kroków we współpracy, a dla klienta – bardziej wspierający, uważny i dopasowany proces.
5. Praca z klientami angielskojęzycznymi
🟪 Alloweat jest rozwiązaniem przystosowanym do pracy z klientami anglojęzycznymi. Bazy systemowe zostały przetłumaczone na język angielski, dzięki czemu z łatwością wygenerujesz program żywieniowy w tym języku. Na użytkowników aplikacji czeka jej anglojęzyczna wersja. Również interfejs platformy może zmienić na język angielski.
🟩 Avodiet nie daje możliwości pracy z klientami anglojęzycznymi.
Jaka jest różnica?
W przeciwieństwie do Avodiet, które nie wspiera pracy z klientami anglojęzycznymi, alloweat umożliwia pracę w języku angielskim – zarówno po stronie dietetyka, jak i klienta.
To oznacza nie tylko możliwość tworzenia materiałów w innym języku, ale także komfortową współpracę dzięki przetłumaczonemu interfejsowi aplikacji i platformy. Dla dietetyków otwiera to drzwi do pracy z osobami z zagranicy i rozwijania praktyki bez barier językowych. To realna przewaga dla specjalistów, którzy chcą działać szerzej niż lokalnie – bez dodatkowych narzędzi czy konieczności samodzielnego tłumaczenia materiałów.
6. Komunikacja z klientami indywidualnymi i grupami klientów
🟪 W alloweat możesz komunikować się z klientem za pośrednictwem chatu na platformie oraz dedykowanej aplikacji mobilnej dla dietetyka.

Poza możliwością wymiany z klientami wiadomości tekstowych i załączania plików, możesz dodatkowo nagrywać wiadomości głosowe, co znacznie skraca czas odpowiedzi.

Ponadto możesz tworzyć chaty grupowe i wysyłać wiadomości wszystkim zainteresowanym naraz, oszczędzając w ten sposób czas.
🟩 Chat w Avodiet umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych i załączanie plików. Nie ma jednak możliwości nagrania wiadomości głosowej czy stworzenia chatu grupowego.

Jaka jest różnica?
Choć oba programy oferują możliwość kontaktu z klientem, alloweat pozwala na szybszą i bardziej bezpośrednią komunikację dzięki możliwości wymiany z klientem wiadomości głosowych.
Z kolei możliwość tworzenia konwersacji grupowych ułatwia pracę np. z parami, drużynami sportowymi czy osobami, które zakupią subskrypcję aplikacji.
7. Możliwości rozwoju i skalowania biznesu inaczej niż tylko współprace 1:1
🟪 Alloweat powstało również z myślą o specjalistach, którzy chcą rozwijać swoją działalność nie tylko pracując z klientami indywidualnie, ale także tworząc i sprzedając produkty cyfrowe.
Jest to pierwsze narzędzie na rynku, które daje takie możliwości. Można zainwestować ogrom pieniędzy w tworzenie swojej aplikacji (z dużym ryzykiem), a można wykorzystać ogromny potencjał tego, co ktoś stworzył za tak naprawdę niewielką cenę! Można myśleć, że to duży wydatek, bo patrząc na konkurencję cena jest wyższa, ale nikt z konkurencji swoim produktem nie daje możliwości takiego zarobku i skalowania biznesu, co alloweat. Trzeba bardzo nie chcieć zarabiać, by nie skorzystać z tej opcji!
– Katarzyna Koćwin | dietetyk kliniczny, psychodietetyk, trener umiejętności DBT
Klienci mogą korzystać z aplikacji w modelu abonamentowym, regularnie otrzymując kulinarne inspiracje i wiedzę w formie artykułów czy video. Jako specjalista z łatwością zautomatyzujesz proces udostępniania treści, z wyprzedzeniem planując datę wysyłki i jednym kliknięciem przekażesz content nawet kilkuset klientom.
Dzięki aplikacji mobilnej alloweat możesz skalować swój biznes na wiele sposobów, generując w ten sposób pasywny przychód i zapewniając sobie bezpieczeństwo finansowe.

Budowanie rozpoznawalności marki z aplikacją w modelu white label
Dla tych z Was, którzy chcą budować rozpoznawalność swojej marki, alloweat oferuje możliwość uruchomienia własnej, spersonalizowanej aplikacji mobilnej w modelu white label. Decydując się na tę opcję możesz dostosować logo czy kolorystykę aplikacji do identyfikacji wizualnej Twojej firmy. Posiadanie własnej aplikacji mobilnej pozwoli Ci:
- budować profesjonalny wizerunek i zaufanie klientów
- tworzyć własny kanał dystrybucji treści
- wyróżnić się na rynku jako nowoczesna marka
- prowadzić działania marketingowe skupione wokół własnej aplikacji.
Podsumowanie
Zarówno Avodiet, jak i alloweat to systemy wspierające pracę dietetyków poprzez dostarczanie narzędzi do planowania i prowadzenia współpracy z klientami. Avodiet koncentruje się głównie na klasycznym modelu układania diet, bazując na funkcjach znanych użytkownikom z innych rozwiązań dostępnych na rynku.
Alloweat oferuje szerszy zakres funkcjonalności – system został zaprojektowany jako narzędzie wspierające specjalistę na różnych etapach współpracy z klientem: od planowania procesu, przez monitorowanie postępów, po działania edukacyjne i budowanie zaangażowania. Platforma umożliwia pracę zarówno z gotowymi jadłospisami, jak i w bardziej elastycznych modelach opartych na zestawach przepisów czy rekomendacjach. Wśród dostępnych funkcji znajdują się m.in. rozbudowane bazy systemowe, automatyzacje oraz moduł monitoringu zachowań i postępów.
Z perspektywy organizacyjnej i biznesowej alloweat może wspierać rozwój praktyki dietetycznej – m.in. poprzez automatyzację powtarzalnych zadań, integrację z aplikacją mobilną oraz możliwość pracy w języku angielskim. Ułatwia to skalowanie usług i dotarcie do szerszej grupy odbiorców, w tym również spoza Polski.
Dodatkowo alloweat umożliwia dietetykom wdrażanie alternatywnych modeli współpracy niż klasyczny model pracy 1:1. Wykorzystanie aplikacji mobilnej do tworzenia produktów cyfrowych pozwala na stworzenie dodatkowych źródeł dochodu, a możliwość zaprojektowania jej w modelu white label pomoże w budowaniu spójnego wizerunku marki.