Praca z klientem w oparciu o ogólne założenia diety jest jedną z możliwych ścieżek współpracy w gabinecie dietetycznym. Podanie klientowi jedynie ogólnych założeń diety, za którymi ma podążać (energetyczność i rozkład makroskładników) może się świetnie sprawdzić, gdy klient ma już zbudowaną pewną świadomość żywieniową lub jest osobą, która żyje intensywnie i nie ma możliwości zawsze przygotować konkretnych posiłków. 

Ta metoda pracy daje klientowi większą swobodę działania, a dodatkowo bardziej angażuje go w proces dietetyczny. Specjalista z kolei oszczędza sporo czasu, gdy części swoich klientów nie musi układać jadłospisów, a zamiast tego może skupić się na edukacji klienta w procesie.

Nasuwa się jednak pytanie, jak efektywnie pracować w ten sposób z klientem, aby utrzymać jego motywację na wysokim poziomie i aby mógł poczuć się w pełni zaopiekowany przy minimalnym zaangażowaniu specjalisty? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Praca na ogólnych założeniach zanim powstało alloweat

Jeśli jeszcze nie korzystasz z alloweat i prowadzisz swoich klientów – jak to się zwykło mówić w branży – na makroskładnikach, zapewne zdajesz sobie sprawę, że w takiej sytuacji korzystanie z zewnętrznych aplikacji jest nieuniknione. To z kolei niesie za sobą szereg wyzwań w codziennej pracy dietetyka.

Największy problem stanowi brak możliwości bieżącego monitorowania postępów klienta. Aby uzyskać dostęp do danych aplikacji, dietetyk musi prosić swojego podopiecznego o udostępnienie danych do logowania. Alternatywnie klient może przesyłać dietetykowi zrzuty ekranu lub zdecydować się na zakup wersji premium aplikacji, co umożliwia generowanie raportów. Jednak pracując z większą liczbą klientów, taki sposób pracy szybko staje się dla specjalisty problematyczny i wprowadza niepotrzebny chaos.

Ponadto aplikacje zewnętrzne nie oferują wystarczających możliwości edukacyjnych ani nie ułatwiają komunikacji – klient zostaje zatem pozostawiony sam sobie. Kiedy natomiast napotyka jakieś trudności w przestrzeganiu wytycznych, nie ma możliwości udostępnienia mu spersonalizowanych przepisów do aplikacji zewnętrznej, co szybko może prowadzić do demotywacji klienta.

Tymczasem możesz pracować inaczej – automatyzując swoją pracę, a jednocześnie cały czas dając swojemu klientowi poczucie, że jesteś na bieżąco z tym, co się u niego dzieje i że – w razie potrzeby – możesz odpowiednio zareagować.

Jak pracować bez konieczności rozpisywania diet ?

Korzystając z alloweat, nie musisz już używać żadnych zewnętrznych aplikacji. Na platformie dietetyka w prosty sposób stworzysz dla swojego klienta program żywieniowy w oparciu o ogólne wytyczne, a następnie udostępnisz mu go do aplikacji mobilnej. Klient codziennie może poinformować Cię co zjadł, a także zostawić w aplikacji swoje notatki, a Ty z kolei – w dogodnym dla siebie momencie – możesz wyświetlić te informacje w module Monitoringu na platformie dietetyka.

W alloweat tworzenie indywidualnego programu żywieniowego w oparciu o ogólne założenia jest banalnie proste i zajmie Ci maksymalnie 5 minut. Tworząc program żywieniowy musisz przejść przez 4 następujące kroki:

  • Na kroku 1. tworzenia programu żywieniowego decydujesz, co chcesz wyświetlać swojemu klientowi w aplikacji mobilnej. Poza energetycznością i makroskładnikami możesz wyświetlać mu także witaminy, mikroelementy czy parametry związane z gospodarką cukrową. Dzięki temu klient komponując własne posiłki cały czas może robić to w bezpieczny dla siebie sposób, biorąc pod uwagę swój stan zdrowia (problemy zdrowotne, niedobory). Na kroku 1. do programu żywieniowego możesz dołączyć również materiały edukacyjne (wcześniej musisz stworzyć je w bazie).
  • Krok 2. wymaga od Ciebie jedynie ustalenia energetyczności, wartości makroskładników oraz umownego rozkładu posiłków dla klienta (edytowalny z poziomu aplikacji).
  • Na kroku 3. – pracując w tym modelu – nie musisz robić totalnie nic, a na kroku 4. – za pomocą jednego kliknięcia – udostępniasz stworzony program do aplikacji mobilnej.

Inspiruj dzięki rozbudowanym bazom systemowym

Prowadząc klientów w oparciu o ogólne wytyczne – warto także udostępnić im do aplikacji bazę ponad 6 tysięcy przepisów alloweat i / lub bazę przepisów, które dietetyk wprowadził do systemu. Dzięki temu klient zyska inspirację i łatwo odnajdzie przepisy dopasowane do swojego stanu zdrowia, preferencji smakowych czy możliwości czasowych.

Zapewnij maksimum swobody

Dodatkowo, by stworzyć swojemu klientowi jak największe pole do działania, możesz dać mu możliwość wprowadzania do aplikacji własnych produktów. Dzięki temu Twój klient skomponuje posiłki, które naprawdę mu smakują, a to z kolei pomoże mu wytrwać w postanowieniach.

Pozostań w stałym kontakcie

Jeśli natomiast trafi Ci się wyjątkowo absorbujący podopieczny, możesz włączyć mu w aplikacji moduł chatu i wymieniać z nim wiadomości tekstowe oraz głosowe. Gdy klientowi pojawią się jakieś pytania, napotka trudności lub po prostu będzie potrzebować wsparcia, zawsze może się z Tobą skontaktować.

Monitoring i wsparcie w realizacji celów

Klient, który pracuje z aplikacją mobilną i komponuje posiłki we własnym zakresie, podążając jedynie za ustalonymi założeniami, początkowo może wymagać poświęcenia mu większej uwagi niż klient, który korzysta z przepisów zaproponowanych przez dietetyka. By dać znać dietetykowi, jak sobie radzi – w aplikacji mobilnej może użyć przycisku “Zaraportuj dzień”, za pomocą którego potwierdza, że wprowadzone przez niego posiłki i pozostawione notatki dietetyk może przeanalizować.

Dzięki temu klient ma poczucie, że specjalista nadzoruje cały proces, co pomaga w podtrzymaniu motywacji klienta. Z kolei dietetyk w module Monitoringu może wyświetlić te informacje i ocenić, na ile klient realizuje przyjęte założenia, a także zareagować, gdy coś go niepokoi lub wymaga wyjaśnienia. W takiej sytuacji specjalista może np. zaproponować wcześniejsze spotkanie, przesłać nowe materiały edukacyjne lub przygotować konkretne przepisy, jeśli okazałoby się, że praca na ogólnych założeniach jest dla klienta zbyt wymagająca.

Co ważne, w module Monitoringu dietetyk widzi nie tylko to, jak klient sobie radzi, ale także, gdy klient nie zagląda do aplikacji. Taka współpraca, oparta na stałym dostępie do informacji skutecznie minimalizuje ryzyko zniknięcia klienta z procesu oraz pozwala na planowanie przebiegu kolejnych spotkań.

Podsumowanie

Praca w oparciu o ogólne założenia, z wykorzystaniem modułu Monitoringu może być atrakcyjna zarówno dla klienta, jak i dla dietetyka. Klient może samodzielnie decydować o swoich posiłkach, a jednocześnie (dzięki materiałom edukacyjnym czy możliwości śledzenia dodatkowych parametrów) mieć pewność, że dostarcza organizmowi to, czego potrzebuje.

Tymczasem dietetyk uwalniając swoje zasoby, które normalnie musiałby przeznaczyć na układanie kolejnych diet, może skupić się na analizie danych z modułu Monitoringu i edukowaniu klientów, by wypracowali zdrowe nawyki żywieniowe, które są w stanie utrzymać długofalowo.

Co najważniejsze, te wszystkie możliwości oferuje jedno rozwiązanie, dzięki czemu Twoja praca stanie się płynna, a środowisko pracy – uporządkowane.