Psychodietetyka to stosunkowo nowa specjalizacja w zakresie dietetyki. Coraz szybciej zyskuje jednak na popularności wśród profesjonalistów z branży, a dzieje się tak z kilku powodów:

 • liczba osób z nadwagą czy otyłością stale rośnie; badania pokazują, że czynniki psychologiczne mogą mieć istotny wpływ na sposób i ilość zjadanych pokarmów
 • podejście oparte tylko o “tradycyjny” jadłospis – jeśli nie idzie w parze z edukacją pacjenta – często okazuje się niewystarczająco skuteczne, by pacjent mógł zmienić nawyki żywieniowe w sposób świadomy i docelowo odżywiać się intuicyjnie
 • sam proces układania diet dla wielu specjalistów jest żmudny i czasochłonny; biorąc pod uwagę niską efektywność działań opartych o pracę na samym jadłospisie, może to skutkować narastającą frustracją, a nawet wypalaniem zawodowym.

Dlatego też – w trosce o dobro pacjentów i chcąc realnie pomagać, ale też by poprawić własny komfort pracy i zminimalizować ilość czasu spędzanego na układaniu diet – coraz więcej specjalistów szuka sposobów, jak prowadzić podopiecznych inaczej niż tylko z wykorzystaniem sztywnej diety i otwiera się na pracę w nurcie psychodietetycznym. 

Największe wyzwania w pracy psychodietetyka

Prowadzenie konsultacji psychodietetycznych może okazać się dla specjalisty szczególnie satysfakcjonujące – zwłaszcza, gdy uda mu się dołożyć przysłowiową cegiełkę do procesu zdrowienia pacjenta, który przykładowo wychodzi z długoletnich zaburzeń odżywiania, jak anoreksja czy bulimia, czy też przestaje się objadać. 

Z drugiej strony, podejście psychodietetyczne może rodzić potrzebę zbudowania zupełnie nowej ścieżki współpracy, a co za tym idzie, przemyślenia następujących kwestii: 

 • Jak pomóc pacjentowi wypracować zdrowe nawyki żywieniowe, jednak bazując bardziej na ogólnych zaleceniach dietetycznych oraz psychoedukacji niż sztywnej rozpisce posiłków? 
 • Co zrobić, jeśli na którymś etapie współpracy pacjent jednak potrzebuje planu żywieniowego, ale zależy nam, by nie ucierpiała na tym jego relacja z jedzeniem? 
 • W jaki sposób monitorować, jak radzi sobie pacjent pomiędzy spotkaniami, jednak bez konieczności pozostawania z nim w stałym kontakcie? 
 • Jeśli współpraca wymaga stałego kontaktu pomiędzy konsultacjami – jak ograniczyć ten kontakt to jednego komunikatora i dzięki temu lepiej organizować swoją pracę?

Tak oto specjalista psychodietetyki staje w obliczu znalezienia rozwiązania, które zaadresuje wszystkie jego potrzeby. Zaczyna szukać i testować programy dostępne na rynku – jeden kreator diety, kolejny i następny. Zrezygnowany, że uda mu się znaleźć narzędzie, które pozwoli pracować inaczej niż narzuca system, w końcu trafia na alloweat. 

Alloweat – jedyny program na rynku, który wspiera pracę psychodietetyków

Jeśli teraz zastanawiasz się, jak alloweat może pomóc Ci rozwiązać te problemy – przeczytaj poniżej, jakie możliwości stwarza platformy specjalisty oraz aplikacja mobilna dla pacjenta. Wyobraź sobie klocki, które możesz łączyć na różne sposoby i zawsze powstaje jakaś budowla.

Tak właśnie polecam Ci myśleć o funkcjonalnościach alloweat – jak o klockach, z których możesz zbudować proces, jakiego akurat potrzebuje Twój pacjent.

Interaktywne ankiety 

Zanim spotkasz się ze swoim pacjentem po raz pierwszy, zebranie wstępnego wywiadu w formie ankiety może okazać się nieocenione, by lepiej przygotować się do konsultacji i ustalić, które tematy warto zgłębić.

W alloweat masz możliwość zaprojektowania własnej ankiety dedykowanej pacjentowi psychodietetycznemu. Potrzebujesz informacji, czy pacjent zmaga się z zaburzeniami odżywiania, jak radzi sobie ze stresem, a może czy korzysta już z pomocy innego specjalisty – psychologa / psychoterapeuty? Wszystkie te pytania możesz zadać w ankiecie, którą stworzysz na platformie dietetyka i wyślesz pacjentowi na maila. Powiadomimy Cię też, gdy pacjent ją uzupełni i odeśle.

Zatem jeśli obecnie korzystasz z zewnętrznych formularzy, teraz wszystkie informacje o kliencie możesz zbierać i przechowywać w jednym miejscu, a jednocześnie mieć pewność, że będą bezpieczne.

Praca na dzienniku żywieniowym lub ogólnych wytycznych 

Na współpracę z psychodietetykiem często decydują się osoby mające za sobą wiele nieskutecznych prób odchudzania podejmowanych na własną rękę. Zazwyczaj “dieta” kojarzy im się z wyrzeczeniami, ciągłym odczuwaniem głodu i huśtawką emocjonalną. W alloweat z takim profilem pacjenta możesz pracować nad zmianą nawyków żywieniowych na 2 sposoby: 

 • prosząc o prowadzenie dziennika żywieniowego w aplikacji mobilnej (bez żadnych wytycznych, ile kalorii ma spożywać)
 • lub udostępniając pacjentowi do aplikacji jedynie ogólne założenia (tj. sugerowaną energetyczność diety oraz rozkład makroskładników).

Niezależenie od wybranego sposobu współpracy, pacjent wprowadza do aplikacji posiłki, które skomponował według własnych preferencji lub korzysta z bazy > 6200 przepisów udostępnionych mu do aplikacji przez specjalistę w ramach inspiracji. Nie zostaje jednak zamknięty w sztywnych ramach jadłospisu. 

Dieta w niestandardowym wydaniu

Może jednak zdarzyć się tak, że Twój pacjent – poza wsparciem psychodietetycznym – będzie wymagał także podejścia klinicznego, np. gdy w związku z otyłością pojawią się u niego poważne problemy zdrowotne. W takiej sytuacji odpowiednio zbilansowana dieta na którymś etapie współpracy może okazać się niezbędna. 

Również w tej sytuacji korzystanie z aplikacji mobilnej może dać Twojemu pacjentowi zdecydowanie więcej swobody w działaniu niż tradycyjny, wydrukowany jadłospis. W aplikacji Twój podopieczny może m.in.:

 • samodzielnie zarządzać posiłkami zaproponowanymi przez Ciebie na dany dzień (wymieniać je na inne, edytować poszczególne składniki)
 • tworzyć własne przepisy zgodnie z Twoimi zaleceniami
 • śledzić dzienną podaż witamin i mikroelementów, dzięki czemu łatwiej będzie zadbać mu o odpowiednie zbilansowanie diety, nawet jeśli samodzielnie wprowadza jakieś zmiany
 • generować listy zakupów na dowolny zakres dat.

Co ważne, w aplikacji możesz ukryć wyświetlanie pewnych parametrów jak np. energetyczność i wartości makroskładników – Twój pacjent zobaczy tylko miary domowe poszczególnych produktów. To idealne rozwiązanie dla tych pacjentów, na których zbytnie skupianie się na liczeniu kalorii może wpływać negatywnie.

Płynna edukacja w procesie 

Pacjenci psychodietetyczni, by wypracować zdrową relację z jedzeniem, potrzebują nieprzerwanej edukacji podczas całego procesu zmiany. W alloweat możesz tworzyć materiały edukacyjne, które będą zawierać zarówno wiedzę z zakresu dietetyki (komponowanie posiłków, wielkość porcji), jak i psychologii odżywiania (rozróżnianie głodu fizjologicznego od psychologicznego). Czasami zachodzi też potrzeba edukowania pacjenta w kwestii optymalnego poziomu aktywności fizycznej np. jeśli nadmiernie uprawiany sport jest formą kompensacji. 

Wszelkie materiały edukacyjne – niezbędne, by pomóc pacjentowi we wdrażaniu zalecanych zmian – otrzyma on w ramach programu żywieniowego. Może skorzystać z nich w każdym momencie, co ułatwi mu pracę nad realizacją założeń również pomiędzy konsultacjami.

Śledzenie postępów pacjenta – moduł monitoringu

To, w jaki sposób pacjent komponuje posiłki w aplikacji, czy też jakie porcje zjada, możesz na bieżąco analizować w module monitoringu na platformie dietetyka. Dzięki temu na kolejnych konsultacjach możecie wspólnie z pacjentem omawiać, jak idzie mu wdrażanie zaleconych zmian w życie i jakie ewentualne trudności napotyka. 

Ponadto, poza danymi ilościowymi i jakościowymi, w module monitoringu dietetyk widzi także notatki pozostawione w aplikacji przez pacjenta. W przypadku pacjentów doświadczających problemów natury psychologicznej np. jedzenia na tle emocjonalnym, możesz zaproponować im, by przykładowo zapisywali, jak często takie sytuacje mają miejsce i jakie emocje im wtedy towarzyszą.

Dzięki informacjom z modułu monitoringu możesz podejść do sytuacji pacjenta kompleksowo, dzieląc się z nim wiedzą z zakresu żywienia w połączeniu z wiedzą psychologiczną.

Spersonalizowane raporty, czyli dziennik samoobserwacji w nowej odsłonie

Narzędziem często wykorzystywanym przez specjalistów psychodietetyki są różnego rodzaju dzienniki samoobserwacji. Pozwalają one analizować posiłki spożywane przez pacjenta w zestawieniu z jego myślami i przeżywanymi emocjami, które mogą wpływać na codzienny sposób odżywiania.  

Z poziomu platformy – w module interaktywnych raportów –  masz możliwość stworzenia takiego dziennika samoobserwacji i wysłania go pacjentowi na maila. Analogicznie do interaktywnych ankiet – w profilu klienta zobaczysz, gdy pacjent taki dziennik uzupełni i odeśle.

Interaktywne raporty stanowią też świetną formę opóźnionego kontaktu, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pacjent sobie radzi, jednak bez konieczności pozostawania z nim w stałym kontakcie.

Stały kontakt na chacie, gdy zajdzie taka potrzeba

Zdarza się, że sytuacja pacjenta wymaga planowania częstszych spotkań oraz utrzymywania stałego kontaktu. W alloweat masz do dyspozycji wewnętrzny chat, który możesz włączyć pacjentowi w aplikacji w dowolnym momencie. W zależności od Twoich preferencji, wymieniaj z pacjentem wiadomości tekstowe lub głosowe. Chat dostępny jest z poziomu platformy, dzięki czemu to Ty decydujesz, kiedy wrócisz do pacjenta z odpowiedzią.

Psychodietetykiem być …

Pacjent w gabinecie psychodietetyka często pojawia się z wieloma ograniczeniami w żywieniu, ale przede wszystkim w głowie. By dokonać trwałej zmiany nawyków żywieniowych, niejednokrotnie musi wyjść ze swojej strefy komfortu. Dopasowanie przebiegu współpracy do jego potrzeb i możliwości może okazać się kluczowe, by zbudować relację opartą na zaufaniu, która pozwoli mu dokonać trwałej zmiany. 

Wykorzystując nowoczesną technologię, teraz możesz zbudować z pacjentem proces, który uwzględni jego gotowość do działania i w każdej chwili dopasować ten proces do aktualnej sytuacji. W alloweat dajemy Ci do tego wszystkie niezbędne narzędzia. Tymczasem Ty – inspiruj zamiast narzucać, towarzysz w procesie i reaguj, bo wiesz, co akurat dzieje się u Twojego pacjenta.

A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nowoczesne rozwiązania pomogły naszym klientom pracować w nieszablonowy sposób, a przy okazji zwiększyć konkurencyjność swojej oferty, przeczytaj kilka historii sukcesów, klikając poniżej.