Zakładanie własnego biznesu to prawdziwa przygoda, misja – coś, na co możesz mieć pełny wpływ i co będzie całkowicie Twoje – i co więcej, będzie fantastyczne. Jednak prowadzenie firmy to także prawdziwe wyzwanie. Dlatego istotne jest, by od samego początku skupić się na zadbaniu o solidne podstawy, fundamenty, które zagwarantują stabilność całego przedsięwzięcia.

Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz zbudować biznes dietetyczny, który przez lata będzie dobrze prosperował – przynosząc Ci zarówno satysfakcję z obranej drogi zawodowej, jak i zyski. 

Zrozumienie osobistych celów

Zacznij od zastanowienia się, jaki masz cel w zakładaniu własnego biznesu. Zadaj sobie pytania:

  • Co mnie napędza? 
  • Jakie mam wewnętrzne motywacje? 
  • Dlaczego pragnę otworzyć własny biznes w tym obszarze?

Odpowiedzi mogą być różne – na przykład Twoją misją, główną motywacją może być pragnienie niesienia pomocy innym. A może się zdarzyć, że ktoś chciał kształcić się na kierunku medycznym, ale ostatecznie znalazł swoją ścieżkę w dietetyce, chcąc pomagać ludziom w inny sposób. Inną motywacją może być chęć osiągnięcia niezależności finansowej i budowania własnego biznesu na własnych warunkach, co jest równie ważne. Kolejny powód może wynikać z osobistych doświadczeń związanych – ktoś mógł zmagać się z problemami zdrowotnymi i zadbanie o żywienie bardzo mu pomogło; lub ktoś bliski chorował na zaburzenia odżywiania, co stało się impulsem do działania w tej branży. 

Kluczowa w tym procesie jest absolutna szczerość wobec siebie. Najlepiej zapisz wszystkie przemyślenia, by móc do nich wrócić i weryfikować na kolejnych etapach rozwijania biznesu. To pomoże Ci utrzymać kurs w dalszej perspektywie.

Jeśli myślisz o prowadzeniu biznesu z kimś lub zakładaniu spółki, przemyśl powyższe kwestie razem z partnerem biznesowym. Zrozumienie już na starcie indywidualnych i wspólnych celów może zapobiec wielu problemom w przyszłości, umożliwiając prowadzenie biznesu w jasno określonym kierunku, zgodnie z oczekiwaniami wszystkich zaangażowanych.

Definicja wartości, które wyznajesz

Jest takie powiedzenie “Określ swoje wartości, podążaj za swoją pasją i znajdź swój cel”. Zdefiniowanie własnych wartości to kolejna kwestia, nad którą warto się pochylić, jeśli chcesz, by Twój biznes stał na solidnych fundamentach.

Chodzi o to, żeby zdefiniować, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Trudno jest pracować nad biznesem lub być częścią firmy, która ma inne wartości niż te, które są dla Ciebie kluczowe. Dlatego zdefiniuj swoje wartości niezależnie, czy już prowadzisz biznes, czy dopiero zaczynasz.

Żeby Ci to lepiej zobrazować – jeśli na przykład ktoś prowadzi biznes dietetyczny i buduje zespół, a kluczową wartością jest dla tej osoby zaufanie, to może nie chcieć pracować z ludźmi, których trzeba kontrolować i sprawdzać, co robią. Szuka zatem do swojego teamu kogoś, kto będzie zarówno zmotywowany, jak i uczciwy.

Gotowość do poświęceń

Kolejna ważna kwestia warta przemyślenia to Twoja gotowość do poświęceń. Różnie można zdefiniować, co to poświęcenie oznacza. Ale myśląc o zakładaniu własnego biznesu, zawsze pojawia się konieczność zrezygnowania z czegoś – niezależnie czy na krótko, czy na długo. To ważne, aby zastanowić się, co jesteśmy w stanie poświęcić, by osiągnąć sukces.

Najprościej mówiąc, chodzi o to, z czego jesteś gotów zrezygnować? Szczególnie ważne jest to w przypadku specjalistów będących na początku kariery. Taka osoba staje przed wyborem – rozwój osobisty vs natychmiastowe zarobki. Czy na starcie chcesz inwestować w swój rozwój? Czy wolisz od razu zarabiać? Obie ścieżki są dobre, ale musisz wybrać, co jest dla Ciebie ważniejsze.

Możesz rozwijać swoje umiejętności, pracując z doświadczonymi osobami, zamiast od razu zakładać własny biznes. To może być twoja ścieżka na całe życie. Nie każdy musi zakładać własną firmę, by odnieść sukces. Możesz znaleźć spełnienie, pracując dla kogoś innego. Warto wrócić do pytania o własne cele i motywacje, rozważając, co możesz i chcesz poświęcić.

Apetyt na ryzyko

Własny biznes niejednokrotnie wiąże się z podejmowaniem sporego ryzyka. Jednak nie każdy musi mieć taką naturę. Dla niektórych bezpieczeństwo, stabilność i przewidywalność są ważniejsze niż szybki rozwój. Im większa jest gotowość do ryzyka, tym łatwiej jest dążyć do celu i szybko się rozwijać.

Warto również zauważyć, że ludzie, którzy na co dzień mogą liczyć na wsparcie bliskich – czy to członków rodziny, czy partnera/partnerki – często mają większą skłonność do ryzyka.

Ważne jest, aby przemyśleć, jak wygląda u Ciebie gotowość do podejmowania ryzyka.

Chęć dzielenia się sukcesem

Mówiąc o celach i motywacji, można mieć ambicję stać się kimś znanym w branży, być rozpoznawalnym, postrzeganym jako autorytet dla innych. To całkowicie normalne, ale wtedy trzeba zadać sobie pytanie – jak bardzo chcesz dzielić się swoim sukcesem z innymi?

Jeśli Twoim celem jest budowanie marki osobistej i bycie w centrum uwagi, być może najlepszą drogą dla Ciebie będzie skupienie się na byciu twarzą biznesu. Natomiast w przypadku firmy, w której pracuje kilku dietetyków, decydując się na dołączenie, trzeba zaakceptować, że nie będziemy jedyną “gwiazdą”. Sukces zazwyczaj jest osiągany wspólnie i nie cała zasługa przypadnie jednej osobie. Musisz zrozumieć, co jest dla Ciebie najważniejsze: czy chcesz być jedyną osobą, która zbiera pochwały, czy masz w sobie gotowość podzielić się nim z innymi członkami zespołu.

Work – life balance

Odniesienie sukcesu, gdy prowadzi się własny biznes, często wiąże się z utratą równowagi między życiem prywatnym i zawodowym – warto zdawać sobie z tego sprawę. Jednak każdy ma prawo do własnych wyborów. Ważne jest, by być świadomym, że skupienie na rozwoju zawodowym może oznaczać mniej zasobów w innych obszarach życia. Jeśli Twoje bliskie osoby są w stanie to zaakceptować – decyzja należy do Ciebie.

Zrozumienie potrzeb na rynku

Zrozumienie tego, czego potrzebuje rynek, jest kluczowe przy zakładaniu biznesu dietetycznego. Niezależnie od tego, jak świetny produkt planujesz stworzyć, jeśli nikt nie będzie chciał go kupić, nie uda Ci się zbudować dobrze prosperującego biznesu. Bez sprzedaży biznes po prostu nie istnieje.

Zanim wprowadzisz produkt czy usługę na rynek, upewnij się, że jest na to zapotrzebowanie. Analiza tego, co oferuje konkurencja, to jeden krok, ale równie ważna jest analiza potrzeb rynku. Jeśli dopiero jesteś na początku swojej drogi i rozpoczynasz karierę w zawodzie, nieposiadanie od razu wyraźnie zdefiniowanej niszy jest w porządku. Choć precyzyjne określenie grupy docelowej jest ważne – zrozumienie, gdzie najlepiej się odnajdujesz, może zająć trochę czasu. Nie martw się, jeśli na początku nie będziesz mówić do ściśle określonej grupy odbiorców. Rozpoczęcie działalności na szerszym rynku, by z czasem zawęzić swoją specjalizację, może okazać się lepszą strategią. Nie odkładaj startu w oczekiwaniu na znalezienie idealnej niszy, bo z czasem możesz lepiej zrozumieć, w której dziedzinie chcesz się specjalizować.

Model biznesowy

Następnym ważnym krokiem jest stworzenie modelu biznesowego. Czy na samym początku potrzebujesz 20-stronicowego dokumentu z zaawansowaną analizą finansową? Nie, ale warto od początku zbierać dane, z których później możesz wyciągać wnioski.

Na przykład możesz zacząć od śledzenia przychodów i kosztów. Notuj, skąd pochodzą przychody, ile zarabiasz na poszczególnych współpracach i obserwuj, jak te dane zmieniają się z miesiąca na miesiąc. To pozwoli Ci zrozumieć, na co warto poświęcać swój czas, aby podejmować świadome decyzje biznesowe.

Jeśli masz szansę na uzyskanie dofinansowania i ktoś proponuje napisanie za Ciebie biznesplanu, zrób to sam. To świetna okazja, by dogłębnie zrozumieć propozycję wartości, potencjalne koszty i przychody.

Zbieraj proste dane od pierwszego dnia – ilość wizyt, przychody z różnych źródeł, zyski, czas poświęcony na różne działania. Jeżeli pracujesz indywidualnie z klientami, notuj, ile czasu zajmuje wam cała współpraca. Informacje zebrane przez kilka miesięcy pozwolą Ci na świadome decydowanie o kierunkach rozwoju biznesu.

Misja, wizja

Przed rozpoczęciem komunikacji ze światem, zanim opublikujesz swój pierwszy post na Instagramie, Facebooku czy stworzysz stronę internetową, zdefiniuj swoją wizję, czyli co chcesz osiągnąć oraz misję, czyli jak to zamierzasz zrobić.

Zapisz również swój BHAG – “Big Hairy Audacious Goal”, czyli śmiały, ambitny cel długoterminowy. BHAG to cel tak duży i odważny, że może wydawać się nierealny. To ma być coś, co przekracza Twoje obecne wyobrażenia. Cel, przy którym możesz poczuć, że “nie, to niemożliwe”. Zapisz ten cel obok wizji i misji. Kiedy napotkasz trudności, patrz na ten cel i pamiętaj, że wszystkie Twoje działania powinny prowadzić do jego realizacji. 

BHAG będzie różny dla każdego. Na przykład celem dla alloweat jest zrewolucjonizować branżę dietetyczną i pozwolić dietetykom pracować w taki sposób, w jaki chcą pracować. Pozwolić im odejść od pisania diet i stworzyć skuteczny proces dzięki możliwości jego monitorowania. To ambitny cel, będący motorem napędowym dla naszych działań, zwłaszcza gdy pojawiają się jakieś trudności.

Wyznacz sobie zatem tak odważny cel, nawet jeśli teraz wydaje Ci się on nieosiągalny. Pomyśl o wielkich rzeczach, które chcesz osiągnąć i zapisz je, a w ciężkich chwilach do nich wracaj.

Strategia komunikacji

Zanim wyjdziesz na świat, przemyśl swoją strategię komunikacji. Nie musi być ona na początku bardzo rozbudowana, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak zamierzasz mówić o tym, co robisz. Jeśli ktoś poprosiłby Cię, abyś w 30 sekund wyjaśnił, czym się zajmujesz, jak to robisz i dlaczego powinien Ci zaufać, musisz być w stanie odpowiedzieć na te pytania. Dlatego stworzenie strategii komunikacji jest krokiem, który musisz wykonać, zanim zaczniesz mówić do ludzi. 

A jeśli interesuje Cię temat komunikowania swojej propozycji wartości w odpowiedni sposób, zajrzyj TUTAJ.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, od czego rozpocząć budowanie biznesu dietetycznego. Jak najszybciej zastanów się nad kwestiami poruszonymi w artykule i regularnie do nich wracaj. Pamiętaj, że budowa biznesu to ciągły proces, który może ewoluować z czasem.