Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biznesem dietetycznym, czy zarządzasz dobrze prosperującą firmą – kluczowym aspektem jest zwrócenie uwagi na dywersyfikację źródeł przychodu. Bierny przychód może stanowić zabezpieczenie w sytuacji, gdy w gabinecie nastąpi tzw. martwy okres lub z jakiegoś powodu nie możesz pracować.

W dzisiejszych czasach wielu dietetyków szuka sposobów, jak zarabiać biernie, bez konieczności pracy z klientem indywidualnym –  sprzedają e-booki, gotowe diety i inne produkty online. Jednak przychód, który uzyskują dzięki takim działaniom jest z reguły jednokrotny. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak uzyskać tzw. reccuring income, czyli dochód pasywny, który z miesiąca na miesiąc będzie wpływać na Twoje konto. 

Poznaj 4 sprawdzone (bo zainspirowane sukcesem naszych klientów) sposoby na uzyskanie 10 tysięcy złotych pasywnego przychodu w 3 miesiące. 

1. E-book w modelu subskrypcyjnym

Pierwszym sposobem na wygenerowanie biernego przychodu jest sprzedaż interaktywnego e-book’a w aplikacji mobilnej na zasadzie subskrypcji.

Tradycyjnie e-booki sprzedawane są jako pojedyncze produkty – klient dokonuje zakupu, pobiera plik PDF i transakcja dobiega końca. W modelu subskrypcyjnym, oprócz elektronicznej formy e-booka, dodatkowo klientowi oferowany jest dostęp do przepisów w aplikacji mobilnej. Ponadto można mu także udostępnić (w ramach inspiracji) bazę > 6 tys. przepisów alloweat. 

Interaktywnego e-booka można stworzyć w kilku wariantach, biorąc pod uwagę różne zapotrzebowanie energetyczne potencjalnych klientów. Korzystając z e-booka’a w takiej wersji, klient ma możliwość dostosować otrzymane przepisy do swoich preferencji – może je dowolnie wymieniać i edytować.  

Przygotowanie takiego e-booka jest banalnie proste. Wystarczy stworzyć go na platformie alloweat, dodając odpowiednie przepisy ze zdjęciami i ew. materiały edukacyjne, a po zakupie udostępnić go klientowi do aplikacji mobilnej. 

Klient może dokonać zakupu subskrypcji na różny okres, np. 3, 6 lub 12 miesięcy. W tym czasie otrzymuje stały dostęp do treści oraz ewentualnych aktualizacji. 

Przykładowy model biznesowy może wyglądać następująco: oferujesz e-book w cenie 49 zł za jednorazowy zakup, a oprócz tego proponujesz jego subskrypcję w aplikacji mobilnej. Cena subskrypcji może wynosić np. 149 zł za pół roku lub 247 zł za rok. Aby osiągnąć cel 10,000 zł w ciągu trzech miesięcy, wystarczy sprzedać 40 subskrypcji.

2. Indywidualne diety w formie abonamentu

Druga metoda pozyskania pasywnego przychodu polega na sprzedaży indywidualnych diet w aplikacji mobilnej w modelu subskrypcyjnym, zamiast jednorazowej ich sprzedaży w formacie PDF. Dzięki temu klienci płacą regularnie (np. co miesiąc) za dostęp do planów żywieniowych.

Analogicznie do interaktywnych e-booków klient ma możliwość zarządzania posiłkami w aplikacji oraz korzystania z rozbudowanej bazy przepisów alloweat, co gwarantuje mu różnorodność i zachęca go do dłuższego korzystania z subskrypcji. 

Przykładowo – cena subskrypcji może wynosić 49 zł za miesiąc, co daje 294 zł za pół roku. Aby zarobić 10,000 zł, musisz sprzedać 34 takie subskrypcje w ciągu 3 miesięcy.

3. Dietetyczne wyzwanie w social media

Trzeci sposób na wygenerowanie pasywnego przychodu to stworzenie wyzwania dietetycznego w mediach społecznościowych (np. zamknięta grupa na Facebook’u), które trwa określony czas (np. 6 tygodni). Pomaga to w budowaniu zaangażowanej społeczności, której członkowie wzajemnie motywują się do działania.

W trakcie wyzwania uczestnicy otrzymują dostęp do aplikacji, w której czekają na nich indywidualne plany żywieniowe oraz porady specjalisty. Mogą także kontaktować się z dietetykiem za pośrednictwem wewnętrznego chatu,jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Po zakończeniu wyzwania, można zaoferować uczestnikom kontynuację procesu i zakup dostępu do aplikacji ze wszystkimi materiałami, narzędziami i zasobami, które pomogły im osiągnąć sukces podczas wyzwania.

Za dostęp do aplikacji po zakończeniu wyzwania można pobierać opłatę w wysokości np. 97 zł za miesiąc. Oferując klientowi możliwość zakupu 3-miesięcznego abonamentu w cenie 291 zł, potrzebujesz pozyskać 35 klientów, aby osiągnąć 10,000 zł pasywnego przychodu. 

4. Dostęp do aplikacji mobilnej po zakończonej współpracy

Czwarta metoda generowania pasywnego dochodu polega na pozostawieniu klientom dostępu do wypracowanych zasobów w aplikacji mobilnej po zakończeniu ich indywidualnego procesu dietetycznego. 

Gdy współpraca dobiegnie końca, można zaoferować klientowi zakup dostępu do aplikacji mobilnej w modelu subskrypcyjnym. Klient będzie mógł nadal korzystać z przepisów i materiałów edukacyjnych oraz dodatkowo z bazy > 6000 przepisów alloweat. Dalsza praca z aplikacją mobilną pomoże klientowi utrzymać rezultaty osiągnięte we współpracy z dietetykiem.

Specjalista z kolei zyskuje stałe źródło przychodu bez potrzeby ciągłego pozyskiwania nowych klientów. Jest to również doskonały sposób, by utrzymać długofalowe relacje z podopiecznymi – w przyszłości klient może mieć przecież potrzebę ponownej konsultacji lub będzie szukać dietetyka, którego może polecić rodzinie czy przyjaciołom.

W zależności od tego, jak wygląda pozostawiony dostęp do aplikacji (np. indywidualny program żywieniowy czy tylko ogólne założenia diety, ew. dostęp do bazy przepisów alloweat) i oferowanego wsparcia (stały kontakt na chacie) cena za dostęp do aplikacji może być różna. Przykładowo – opłata za miesięczny dostęp do aplikacji może wynosić od 19 do 59 zł miesięcznie. Przyjmując średnią cenę, np. 29 zł za miesiąc, roczna subskrypcja wyniesie 348 zł od jednego klienta. Aby zarobić 10,000 zł, potrzebujesz 29 klientów, którzy zdecydują się na zakup subskrypcji rocznej.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule sposoby generowania biernego przychodu pozwolą na zbudowanie poduszki finansowej zarówno nowym, jak i doświadczonym specjalistom. Każda z tych metod może być dostosowana do indywidualnych potrzeb danego biznesu dietetycznego. Myśląc o dywersyfikacji źródeł przychodu, warto pamiętać, że “Zrobione jest lepsze od idealnego” – nawet najlepsze narzędzia i strategie nie przyniosą rezultatów, jeśli nie zostaną wdrożone w życie.